info@osterangenskonsthall.se
Telefon: 0708 67 21 20
Bankgiro: 892-4623
Organisationsnummer: 802494-0622
Vi bygger det här samhället tillsammans
Österängens konsthall 2015-2025
Österängens Konsthall fyller tio år och firar med sommarens stora grupputställning Vi bygger det här samhället tillsammans där tio av Sveriges mest intressanta konstnärskap just nu medverkar. Konstnären Johanna Billing, som gjorde den första utställningen på konsthallen 2015, har bjudits in att curera utställningen som undersöker vad konsten betyder - för samhället, för enskilda människor och för lokal organisering i tider av krig, klimatkris och hotad demokrati.
Under de tio år Österängens konsthall har funnits det skett en gradvis förskjutning i synen på kultur och folkbildning - där det som byggts upp under dryga hundra år av folkrörelser, i form av mötesplatser, replokaler, ateljéföreningar, konsthallar och studiecirklar, nu i snabb takt monteras ned. Österängens konsthall är bara en av alla de platser runt om i landet som tvingas slåss för sin överlevnad och motivera både sin egen och konstens existens för att vinna gehör hos politiken. Samtidigt växer en annan rörelse fram, från konstnärerna själva, där konstnärerna axlar nya roller och tar ansvar där samhället fallerar - för hotade byggnader, för bortglömda eller ignorerade kulturarv, för minoriteters rättigheter, för klimatkrisen och för hela lokalsamhällen.
Sedan 2015 har närmare 200 konstnärer och självorganiserade grupper varit med och format och påverkat konsthallens utveckling, platsen och människorna där - men har själva samtidigt influerats av de möten med publik och rum som konsthallen möjliggör. Det är denna dialog mellan konstnärer och konsthallen, dess plats och publik som vi utgått från i arbetet med grupputställningen Vi Bygger det här samhället tillsammans. Snarare än en retrospektiv över vad som varit har vi bjudit in tio konstnärsskap på ett återbesök för att checka in i konstnärernas praktik här och nu. Vad har hänt på vägen? Var står vi idag?
Utställningen tar avstamp i den aktivism som präglat konsthallens program med utställningar kring frågor som biologisk mångfald, transrättigheter, flykt, ekologisk och ekonomisk rättvisa. Här samsas en mångfald av uttryck som förenas av en framåtrörelse och en obändig vilja till förändring av sakernas tillstånd.
- Det blir många kära återseenden med konstnärer som vår publik har en relation till, men som presenterar helt nya arbeten från de processer som de befinner sig i idag, säger Johanna Billing.
Utställningen öppnar den 23 maj och pågår till och med den 31 augusti. I samband med öppningen genomför konstnären Sam Hultin ett performance om transpionjären Eva-Lisa Bengtsson. Det följs av ett panelsamtal om konstnärsrollen och konstens roll i samhället.
Medverkande konstnärer: Magnus Bärtås, Valeria Montti Colque, Roxy Farhat, Salad Hilowle, Sam Hultin, Eric Magassa, Konstkollektivet Ugglan, [krig], Linda Tedsdotter och Ella Tillema.
Curatorer: Johanna Billing & Johanna Linder
Kontakt
Johanna Linder
Tel: 0768-610900
Epost: johanna.linder@osterangenskonsthall.se
"Mörk Flora/Dark Flora/Темна флора - en antologi" tar sig an det alltmer kritiska ekologiska och kulturella mörkret i spåren av krig, klimatkris och ekocid ur ett svenskt-ukrainskt perspektiv.
Medan det ryska anfallskriget i Ukraina har förstört hela ekosystem och lett till storskalig miljöförstöring, pågår sedan ett århundrade en tyst men systematisk utarmning och artdöd i de svenska skogarna, vattendragen och våtmarkerna. Trots geopolitiska och botaniska skillnader mellan Sverige och Ukraina fokuserar Mörk Flora/ Dark Flora/Темна флора på likheterna i hur vi varseblir, vårdar och sörjer den hotade eller redan utrotade växtliga naturen, liksom tomrummet efter den. Den flora vi inte kan rädda – hur kan vi dokumentera och minnas den? Mörk Flora / Темна флора kopplar ihop platser, praktiker och människor i Sverige och Ukraina och tecknar ett ekosystem av perspektiv och erfarenheter.
I antologin medverkar konstnärer, biologer, forskare och aktivister från Sverige, Ukraina och USA. Samtliga essäer i boken är publicerade på svenska/engelska, engelska eller ukrainska/engelska.
Titel: Mörk Flora/Dark Flora/Темна флора - en antologi
Redaktörer: Timo Menke och Johanna Linder
Formgivning: Anna Wennberg
Översättning och språkgranskning: Fredrik Dahlberg och Andriy Martynenko
Illustrationer: Ove Imland och Oleksandra Shelemekh
Medverkande skribenter: Johanna Linder, Josefine Gustafsson, Darya Tsymbalyuk, Claes Hellsten, Olha Chusova, Sofia Sadogurska, Hagren/Bela (Ivar Hagren och Weronika Bela), Denys Sultanhaliiev, Valeriia Kolodezhna, Michael Marder, Nadiia Skobel, Ivan Moysiyenko och Timo Menke.
Utgivningsdatum: 27 oktober 2026
Tryck: Livonia Print
Förlag: Österängens konsthall
ISBN: 9789198390445
Presskontakt och recensionsexemplar:
Johanna Linder
Epost: johanna.linder@osterangenskonsthall.se
Tel: 0768-610900
Österängens konsthall välkomnar två stipendiater till vårens konstresidens i samarbete med AIR Småland. Under tre månader i vår kommer Sara Wallgren från Södra Karstorp utanför Vetlanda och Alqumit Alhamad från Syrien och Göteborg att vara på plats i Jönköping för att fokusera på konstnärligt undersökande arbete, med tid och utrymme för inspiration, fördjupning och nya samarbeten.
Sara Wallgren bor och arbetar i Södra Karstorp utanför Vetlanda. Hon är utbildad vid Malmö Konsthögskola och har haft separatutställningar i bland annat Helsingfors, Malmö och Stockholm. Hennes konstnärskap präglas av ett utforskande som tar sin utgångspunkt i såväl situationers som materials inneboende begränsningar och möjligheter. Hon arbetar ofta med ljud som förvandlas till nya former eller teckningar. Hon driver också tillsammans med sin partner en liten konsthall i det affischskåp som finns vid missionshuset i Södra Karstorp.
– Under residenstiden kommer jag att arbeta med verket Periferal Foci. Titeln hänvisar till ett skiftande perspektiv och ett fokus på det som händer i utkanten av ens fokus. Ett fokus på det som kanske inte är huvudhändelsen. I mitt konstnärskap intresserar jag mig för slumpen och det okontrollerbara. Centralt i projektet är begreppet synkronisitet. Under residenset kommer jag göra research, fördjupa mig inom kopplingen mellan konst och synkronisitet genom dialoger, intervjuer och experimentella processer. Det som är speciellt intressant för mig i detta projekt är ett oforcerat slumpmässigt möte mellan konsten och allmänheten.
Alqumit Alhamad bor och arbetar i Göteborg. Han är en syrisk konstnär, född i Jordanien och uppväxt på Cypern. Han tog sin masterexamen i fri konst från Valand i Göteborg 2024 och har också en bachelor-utbildning i grafisk formgivning från konsthögskolan för fri och tillämpad konst i Syrien. Han har haft utställningar runt om i Sverige såväl som internationellt. Hans verk utforskar teman som rotlöshet, diaspora, krigstrauma och minnen och formas av erfarenheter av krig, migration och queera liv och av en ständig rörelse mellan platser. Göteborgs-Postens kulturredaktion utsåg honom nyligen till 2026 års konstgenombrott.
– Under residenset fortsätter jag arbeta med ett pågående konstnärligt forskningsprojekt som utgår från förlorade tatueringspraktiker inom min klan och hur dessa kroppsliga traditioner försvann genom kolonisation, modernisering och urbanisering. Genom att kombinera tatueringspraktiker med textila tekniker försöker jag inte bara översätta en förlorad kroppslig tradition, utan också aktivera och återbesöka textila kunskaper som tillhör samma kollektiva sammanhang. Arbetet utvecklas i dialog med Smålands textila historia och kommer att presenteras i en separatutställning på 3 Våningen Konsthall i Göteborg hösten 2026.
Om AiR Småland
AiR Småland är ett residensprogram som drivs av Kulturutveckling inom Region Jönköpings län, med stöd från Kulturrådet. Programmet syftar till att stärka det lokala kulturlivet genom konstnärliga utbyten på lokal, nationell och internationell nivå.
Den 4-7 februari är det dags för Sveriges största kulturpolitiska konvent, Folk & kultur i Eskilstuna. Österängens konsthalls chef Johanna Linder medverkar på tre programpunkter: